Nimipäiväänsä viettää Raija, Raisa ja Bodil
Kuvassa pelin logo
Musiikkipeli Guitar Hero: Metallica tullaan julkaisemaan suurelle yleisölle ensimmäistä kertaa Pohjois-Amerikassa maaliskuun 29. päivä. Neversoft-pelitalon johtava suunnittelija Alan Flores kommentoi hiljattain pelin sisältävän kymmenittäin biisejä Metallicalta, mutta myös ison läjän kappaleita muilta kansainvälisesti arvostetuilta artisteilta ja yhtyeiltä. Metallican lisäksi Guitar Hero: Metallica sisältää ainakin Alice In Chainsin, Foo Fightersin, Judas Priestin, Lynyrd Skynyrdin, Mastodonin, Slayerin, Queenin, System of a Downin ja Thin Lizzyn biisejä. Videopelissä pelaajalle annetaan mahdollisuus asettua Metallican kenkiin. Pelaaja pääsee bändin keulahahmo James Hetfieldin kertoman mukaan soittamaan Metallicana sen jälkeen kun pelaajan “ura” videopelissä on kehittynyt kyllin pitkälle. Alkuasetelma pelissä on sellainen, että pelaaja voi soittaa Metallican lämmittelijäbändinä.
Videopelin aloitusvalikon on luonut Metallican pitkäaikainen yhteistyökumppani Pushead. Pelissä nähtävät lavasetit on koostettu Metallican ohjeiden mukaan yhtyeen 25-vuotisen uran eri vaiheilta. Jokainen pelissä nähtävä pelihahmo tekee ajoittain niitä lavaliikkeitä, joista bändin jäsenet ovat livenäkin tulleet tutuiksi. Esimerkiksi Metallican basisti Robert Trujillo liikkkuu lavalla omintakeisella “raputyylillään”. Metallican jäsenet näyttävät videopelissä siltä kuin nykyäänkin arkielämässä, tosin Guitar Heron käynnistyessä myös Metallican jäsenet näyttävät nuoremmilta. Yhtyeen aikaisemmat basistit, eli Jason Newsted tai Cliff Burton, eivät esiinny pelissä. Guitar Hero: Metallica sisältää yhdysvaltalaiselta Metallicalta seuraavat kappaleet:
Yllä listattujen biisien lisäksi peliin on sullottu seuraavat biisit muilta maailmankuuluilta bändeiltä:
Guitar Hero: Metallica -pelin luomisvaiheessa yhtyeen piti käydä pitkäkestoinen ja yksityiskohtainen liiketaltiointiprosessi, jonka avulla bändin jäsenten tavat liikkua ja elehtiä kyettiin animoimaan itse pelihahmoihin. Bändin kitaristi Kirk Hammettin mukaan hän hämmästyi sitä miten elävännäköiseksi hänetkin osattiin kloonata — miehen mukaan on kuin katselisi hologrammia itsestään pelin sisällä.
Pelissä voidaan pelata vokalistia, kitaristia, basistia ja rumpalia. Rumpalilla voi olla mahdollisuus käyttää tuplabasaria. Guitar Hero: Metallican yksi heikkous on siinä, ettei kaksi pelaajaa voi samanaikaisesti soittaa kitaraa, kuten bändissä livenä tapahtuu. Metallicassahan Hetfield yhdessä Hammettin kanssa kurittavat kitaroitaan.
Guitar Hero: Metallica sisältää bonusmateriaalia pelattavien biisien lisäksi. Bonuksina nähdään live-esiintymisistä taltioituja videoklippejä. videokuvaa siitä kun Metallican jäseniä kuvataan peliä varten ja arkistokuvia orkesterin pitkän uran varrelta.
Tätä on odotettu ja tästä tulee viikonloppujen helmi! Kaveriporukalla tullaan hakkaamaan tätä hulluna kuten muitakin Guitar Heroja.. mut tää on sentään Metallica :D
n:o1
Yeesss, this is MetalliCaaatss. Tosi hyvä uutinen, kerrankin jotain informaatiota tälläkin saitilla noiden emouutisten sun muiden sijaan. Anygay, uutisessa näkyvässä listassa on aika herkullisia biisejä. Itse odotan kvasti kappaleita Battery, Dyers Eve (tämä on raskas kuin mikä), Fuel, The Unforgiven, Welcome Home (Sanitarium).
n:o2
Itse en niinkään paljon Metallicaa kuuntele, mutta tuosta pelistä haluaisin opetella soittamaan ainakin kappaleet “Sad But True”, “Disposable Heroes” ja tunnelmallisen “No Leaf Clover”.
n:o3